AVR ISP pro LPT

Programátor komunikující po ISP interface procesorů ATMEL řady AVR a některých S51 (záleží na ovládacím software). Napojení na MCU pomocí vodičů MOSI (vstup), MISO(výstup), SCK (clk posunu) a RESET. Přípravek/programátor (defakto se nejedná o programátor v klasickém slova smyslu) se napojuje na LPT port tiskárny. Obsahuje 3stavový budič sběrnice 74HC/HCT244, který zajišťuje dostatečnou strmost hran signálů. Obvod 244 lze vynechat avšak to nedoporučuji jinak čtěte errata dokumenty od Atmelu. Přípravek/programátor potřebuje kvůli 244 přivedené napětí ze systému ve kterém se MCU programuje. Programovaný MCU se nepřendává do externího zařízení, ale programuje se přímo v zapojeném systému. MCU se před programováním pomocí RESETu odpojí od okolních periferií (3stavové vystupy portů), připojené zůstanou jen programovací linky MOSI/MISO/SCK na které nesmí být v průběhu programování příváděn signál. Doporučuji tyto programovací piny používat jen jako výstupy. MCU taktáž musí mít povolený RESET pin, který jde u některých typů předefinovat jako standartní I/O, pak ale nejde k programování použít ISP. Předefinování RESETu na I/O se provádí pomocí FUSE programovacích bitů.

Schéma zde:

Software který komunikuje s tímto přípravkem je PonyProg2000, který vytvořil pan Claudio Lanconelli a najdeme ho na http://www.LancOS.com. Navigace v programu je zcela intuitivní, jen je třeba v menu Setup > Interface Setup... zvolit Parallel a v rozbalovacim menu položku Avr ISP I/O. Poté ještě nakalibrujeme timing pomocí Setup > Calibration. Nic víc již není potřeba.

Programátor mírně složitější, hlavně DPS avšak pro UART/USART získáme volný COM, hlavně když naše MB má COM jen jeden. Programátor je znatelně rychlejší než verze na COM, což samozřejmně není principiélně dáno použitím paralelního portu.

Převzato z http://www.hw.cz

Několik dalších "programátorů"

Tento programátor je jeden z nejjednodušších, stačí 2 odpory. V originále jsou 1k, ale s těmito odpory mi to moc nefungovalo. S 470R již vše šlape tak jak má. Programovací konektor SV1 má zapojené vývody stejně jako má ATmega16.

A tento programátor je obdobou toho prvního jen místo 244ky je tam 125ka.

Několik dalších programátorů má na webu i pan Caha

A pokud vám něco nechce programovat tak to můžou být potvůrky přechodové jevy, hlavně u dlouhého vedení (teda né vašeho ;-) - > dlouhý kabel má vyšší indukčnost a proti GND vykazuje kapacitu, ještě tam je odpor a máme z toho tlumený rezonanční článek, prostě jde o jakési zákmity, které dělají nepořádek hlavně na lince SCK (no clocká trošku moc). Naštěstí nás zachrání mezigalaktický superhrdina: integrační článek :) Stačí s odporem 1k a kondenzátorem 100p, postačuje ho dát jen na SCK.

A nakonec totální jistota přímo od poníka.

Aktualizováno 02.05.2006